13. Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Oy Kullanacak Seçmenlerin Bilmesi Gerekenler

5 adımda ikinci tur rehberi

Yarın gerçekleşecek olan 13. Cumhurbaşkanlığı seçimi için Türkiye genelinde 191 bin 884 sandıkta 60 milyon 721 bin 745 seçmen oy kullanacak. İkinci tur seçime katılacak olan 47 bin 523 genç seçmenin daha oy kullanmasıyla birlikte bu sayı yaklaşık 50 bin kişiye yükselecek. Seçmenlerin oy verirken yapacağı yanlışlar geçersiz oyların sayısını artıracağından dikkatli olmaları gerekiyor.

Seçmenler sandık kurulu görevlisine kimliklerini vererek birleşik oy pusulası, zarf ve mührü alacaklar. Oy pusulalarında Recep Tayyip Erdoğan birinci, Kemal Kılıçdaroğlu ise ikinci sırada yer alacak. Oy verirken cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme cihazlarını kullanmak yasak. Ayrıca seçmenler sadece tercih ettikleri adayın altındaki yuvarlak bölüme mühür basarak oy kullanmalı.

Seçmenler TC kimlik numarası bulunan resmi kimliğini (nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi) yanlarında taşımalılar. Ayrıca seçmenler, oy kullanacakları sandığı önceden öğrenerek oy verme saatini geçirmeden sandık başına gitmeliler.

Görevleri sebebiyle oy kullanmaya gidemeyecek görme engelli, felçli ve okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın da sandık kurulu başkanına bilgi vermeleri halinde yardımcı olunacak. Seçmenlerin oy kullanırken dikkatli olmaları ve yapacakları yanlışlar neticesinde oylarının geçersiz sayılabileceğini unutmamaları gerekiyor.