“TBMM’de 300’ü Geçen Milletvekili Kayıtlarıyla Yeni Dönem Başladı”

Meclis’te kayıt trafiği hızlandı

TBMM Şeref Holü’nde kayıt masası, dün 50’den fazla milletvekili tarafından ziyaret edildi ve kayıt yaptıran milletvekili sayısı 300’ü geçti. Yeni döneme ilişkin mesajlar arasında HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun yanı sıra diğer milletvekilleri ve parti yetkililerinin mesajları da öne çıktı. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, 322 yeni vekilin katılımıyla daha genç bir Meclis ve yüksek temsil oranıyla fikri çeşitliliği taşıyan yeni parlamentonun en önemli özelliğinin bu olduğunu vurguladı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, kadın milletvekili sayısının artması hakkında şunları söyledi: “AK Parti’den Meclis’e giren kadın milletvekili sayımız 50. AK Parti’nin ilk döneminde bu oran yüzde 4’tü. Aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin ortalaması da yüzde 4.2’dir. Yani tüm Cumhuriyet tarihinde kadın milletvekili oranı bu idi. Biz bu oranı zamanla yüzde 7 yaptık, yüzde 11 yaptık, yüzde 17 yaptık ve şu anda kadın temsili yüzde 20’yi buldu. Bu çok önemli rakam ama elbette Yetmez. Daha çok kadının Meclis’te olmasını arzu ediyoruz.”

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, kayıt işleminin ardından Meclis personeli ve parlamento muhabirlerine mesir macunu ikram ederken, bazı milletvekilleri de baklava dağıttı. Meclis kulisinde, yeni milletvekillerinin bölgesel ürünleri de ikram edildi. Örneğin CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’un memleketi Elazığ’dan getirdiği orcikler (cevizli sucuk) basın mensupları ve görevlilere ikram edildi.