Bakan Akar: Sınır geçişi görüntüleri gerçek dışı, ülkemiz hudutları en yoğun tedbirlerle korunuyor

Bakan Akar: Son 5 yılda 3 milyondan fazla kişi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engellendi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri’deki gazetecilerle bir araya geldi. Son günlerde sosyal medyada yer alan ve Türkiye sınırında çekildiği iddia edilen yasa dışı sınır geçişi görüntülerine ilişkin değerlendirmede bulunan Akar, “Bazı makamlar, bir videoyu alıp onun üzerine ahkam kesiyor. ‘Hudutlar şöyle, böyle oldu’ diyor. Bir kere elindeki video nedir onu öğren. Onun Türkiye hududu olduğunu farz edip bunun üzerine kitap yazıyor, söylemlerde bulunuyorsun. Altından kalkamazsın” dedi. Söz konusu görüntülerin Afganistan-İran, Afganistan-Pakistan sınırlarında çekilen görüntüler olduğunu belirten Akar, “Vatan, millet diyerek 7 gün 24 saat zorlu arazi ve hava koşullarda görev yapan Mehmetçiğe ne diyeceksiniz?” diye sordu.

Hudutların Cumhuriyet tarihinin en yoğun tedbirleriyle korunduğunu belirten Akar, “Fiziki güvenlik sistemlerinden son teknoloji ekipmanlara kadar birçok araç ve sistem hudut güvenliği için kullanılıyor. Modüler duvarlar, tel örgüler, hendekler, elektronik kuleler, gece-gündüz görüş cihazları, sese duyarlı sensörler var. Tüm bunların Ankara’daki harekat merkezinden de izlenebileceği bir sistem söz konusu. Son 5 sene içinde 3 milyondan fazla kişi yasa dışı geçiş yapmaya çalışırken engellendi” şeklinde konuştu.

Kendisine yönelik eleştirilere de yanıt veren Akar, “Bazı kesimler Suriye’den Türkiye’ye doğru yoğun bir sınır geçişi olduğunu söylüyor. Fakat bunun gerçek dışı olduğunu yaptığımız görüşme, inceleme ve denetimlerle bir kez daha ortaya çıkardık. Mehmetçiğin bütün emeği göz ardı ediliyor, emeğine saygısızlık ediliyor. Mehmetçiğin emeğine yazık oluyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesi halinde kendisini Milli Savunma Bakanlığı’nda görebilecek mi sorusuna yanıt veren Akar, “Bunun takdiri bende değil” dedi.